Vse kategorije
EN

Novice o kemični industriji

Domov>Novice>Novice o kemični industriji

Dolga pot bombaža do kemične predelave

Čas: 2021-10-08 Ogledi: 143

Bombaž je zelo star material za predelavo tekstila, vendar mora od trenutka, ko ga poberemo z drevesa bombaža, opraviti dolgo pot kemične predelave.

Velikost materiala:

Bombaž se pobere kot kepa bombaža in ga ni mogoče predelati neposredno v oblačila. To je zato, ker so oblačila narejena z rezanjem in šivanjem skupaj blaga, ki je sestavljeno iz ene same niti preje, ta pa iz ene same niti vlakna.

Bombažne kroglice moramo s tekstilnim strojem počesati v eno samo bombažno vlakno, vendar so bombažna vlakna tako fina, da se med strojnim vlekom zelo zlahka zlomijo in jih ni mogoče tkati v blago. Na prejo je treba nanesti plast soa za klejenje (modificirano škrobno klejenje + PVA polivinil alkohol, CMC karboksimetil celuloza, PA poliakrilat), da ji ustvari zaščitni film, ki preprečuje lomljenje, in tudi, da dlakavost preje ostane blizu vlaken. , zmanjšanje trenja in izboljšanje kakovosti preje.

Ko je nešteto bombažnih niti oblikovano v en sam kos bombažne tkanine, jo je treba poslati v tovarno za tiskanje in barvanje v predelavo.

Kos blaga gre večinoma skozi 3 korake: predobdelava – barvanje – končna obdelava

Predobdelava:

Pasta je koristna pri tkanju, škodljiva pa pri barvanju. Ko je površina vlakna tesno prekrita s filmom celuloze, barva ne more priti v notranjost vlakna, da bi ga obarvala, zato je treba celulozo obdelati pred nadaljnjim barvanjem.

Zato moramo uporabiti vročo jedko sodo NaOH, da raztopimo goščo v dobro vodotopno natrijevo sol, in nekaj JFC permeata (maščobni alkohol polioksietilen eter), da jo pomagamo bolje raztopiti. Ta korak se imenuje odstranjevanje velikosti.

Bombaž je naravno pridelan, zato vsebuje veliko, veliko nečistoč, vključno s pektinom, voski, lupinami bombaževih semen, anorganskimi solmi, pigmenti, pepelom, dušikovimi snovmi itd. Te nečistoče povzročijo, da so bombaževi kalčki rumeni in prekriti s črnimi lupinami bombaževih semen.

slika 

Nato je treba dodati oksidant vodikov peroksid H2O2 za beljenje pigmenta in istočasno za odstranitev počrnelih lupin bombaževih semen, dodamo kavstično sodo NaOH in natrijev bisulfit NaHSO3, da reagirata s fenolnimi hidroksilnimi skupinami v ligninu, da nastanejo derivati, ki so zlahka topni v alkalijah. Ta korak se imenuje rafinirajoče beljenje.

Količina kavstične sode, ki jo absorbira ali porabi 100 g bombažnih vlaken 

Količina kavstične sode, ki jo absorbira ali porabi 100 g bombažnih vlaken

Količina absorbirane ali porabljene kavstične sode/g

pektin

0.2-0.3

Dušikove snovi

1.0

Voskaste snovi (maščobne kisline)

0.1

Karboksilne skupine v vlaknih

0.2-0.3

100 g sode za popravilo vlaken

1.0-2.0

Skupaj za plačilo

2.5-3.7

Ker lahko vodikov peroksid zlahka katalizirajo kovinski ioni železa in bakra v vodi, da pride do neučinkovite razgradnje, tako da tkanina iz bombažnih zarodkov ni samo beljena, temveč tudi zaradi burne reakcije in naredi luknje v tkanini, tako tudi dodajte natrijev silikat Na2SiO3, EDTA, natrijev heksametafosfat za adsorpcijo teh kovinskih ionov, da preprečite pojav katalitičnega pojava kovinskih ionov.

Barvanje.

Barvila so popolnoma drugačna od pigmentov in močna vez med barvilom in oblačilom je tista, ki zagotavlja, da barva pri vsakodnevnem pranju ne izpade in da barva na oblačilu ne umaže osebe.

Kombinacija pigmenta in vlaken za slikanje in pisanje ni tako zahtevna; dovolj je imeti barvo.

Za bombažna vlakna se običajno uporabljajo tri vrste barvil: direktna barvila, reaktivna barvila in redukcijska barvila. Vsi se vežejo na bombažna vlakna na različne načine.

Direktna barvila: negativno nabita, medtem ko so bombažna vlakna negativno nabita tudi v vodnih raztopinah, ker vsebujejo veliko hidroksil-OH in skupin karboksilne kisline - COOH, kar povzroči medsebojno odbijanje. Zato je treba dodati natrijev sulfat Na2SO4, ki ima majhen ionski radij in je pozitivno nabit, da nevtralizira električne lastnosti in zmanjša medsebojno odbojnost naboja, nato pa se neposredno barvilo zanaša na lastne van der Waalsove sile in vodikove vezi. se tesno vežejo na bombažna vlakna.

纤维素电荷图 

Reaktivna barvila: znana tudi kot reaktivna barvila, ta barvila vsebujejo tako vinilsulfonske kot homotriazinske skupine, obe pa lahko nadomestimo s hidroksil-OH na celulozi, da proizvedemo stabilno kovalentno vez. Vendar pa mora biti substitucijska reakcija približno pri pH: 11, da popolnoma reagira, je treba dodati natrijev karbonat Na2CO3, da se pH prilagodi alkalnemu.

Redukcijska barvila: Običajno so trdna, zato jih ni mogoče barvati neposredno na bombažna vlakna, zato moramo dodati natrijev ditionit (natrijev hidrosulfit) in rongalitov prah (natrijev formaldehid sulfoksilat), da pretvorimo redukcijska barvila v topne kriptične natrijeve soli, ki se nato lahko raztopi v vodi in pobarva na vlakna, nato pa se postavi na zrak, da se uporabi kisik ali doda vodikov peroksid H202 za ponovno oksidacijo kriptičnih natrijevih soli. Barvanje se nato zaključi z reoksidacijo recesivnega barvila v netopno reduktivno barvilo v zraka ali z dodatkom vodikovega peroksida H202.

Reducirna barvila se v normalnih okoliščinah ne raztopijo, zato je zelo težko izgubiti barvo.

Po barvanju je na površini bombažne tkanine še vedno velika količina plavajoče barve, zato je potrebna velika količina površinsko aktivnih spojin, da se ta plast plavajoče barve izpere in prepreči, da bi sprana barva ponovno obarvala tkanino, zato je treba za ponovno zmes pranja uporabiti vrsto različnih površinsko aktivnih snovi.

Po pranju je potrebno uporabiti neaktivno sredstvo za fiksiranje barve (kvaterna spojina amonijeve soli), ki lahko reagira in se veže z barvilom, zaradi česar je manj topno ali prekrije površino oblačila neposredno s filmom, kar oteži barvilo odlepiti.

Z dodatkom sredstva za fiksiranje barve je izboljšanje obstojnosti v primerjavi s prazno barvo očitno.

Post končna obdelava:

Vse tkanine so tkane iz preje, vendar so lastnosti tkanine ≠ lastnosti samih vlaken.

Tiskarji in barvarji lahko impregnirajo tkanine v raztopini fluoroogljikovega polimera in z določenim postopkom pečenja naredijo bombažne tkanine vodoodbojne, kot opisujem v tem članku (kateri sta dve organski topili, ki nista medsebojno topni in obe netopni v vodi?)

To izboljša učinkovitost tkanin in je v naši industriji znano kot pomožna sredstva za tiskanje in barvanje.

Občutek oblačila se bo z več pranji poslabšal preprosto zato, ker bo z več pranji manj mehčalca v oblačilu.

Običajni mehčalci vključujejo kationske mehčalce in silikonske mehčalce. Kationske površinsko aktivne snovi so tudi glavne sestavine balzamov za lase, ki se zanašajo predvsem na hidrofobna sredstva, ki se vežejo na vlakna, in hidrofilne skupine s kationskim nabojem, ki se odbijajo, da zmanjšajo trenje.

Učinek mehčalca silikonskega olja bo še izrazitejši, saj je energija, potrebna za rotacijo silikonsko-kisikove vezi Si-O v silikonskem olju, skoraj nič, dve metilni skupini na dimetil silikonskem olju pa zavzemata tudi večji prostorski položaj. , kar omogoča, da vlakna povečajo medsebojno razdaljo in tako izboljšajo mehkobo.

slika 

Strukturna formula silikonskega olja

Vodoodporno, mehko, spreminja barvo, antibakterijsko, aromatično, zavira gorenje, proti gubam, beljenju, črnitvi, povečanju telesne teže, fluorescentno, odganja komarje itd., samo česar se ne morete domisliti, ne, ne morete narediti, in to vse je mogoče doseči z dodajanjem različnih dodatkov za tiskanje in barvanje.

Pomoč strankam

Pridružite se nam in bodite prvi, ki boste izvedeli za naše najnovejše izdelke in promocije.

Vroče kategorije